Jak się ubrać na biegówki, aby cieszyć się całym dniem

Jak ztrácíte v zimě teplo?

Jak zimą tracimy ciepło


W zimie tracimy ciepło przez 3 czynniki: promieniowanie, wilgotność oraz przepływ powietrza.

Promieniowanie termiczne polega na wydawaniu przez skórę ciepła, które następnie znika w przestrzeni. Z tego powodu bardzo ważna jest pierwsza warstwa, która idealnie dopasowując się do skóry, ogranicza utratę ciepła do minimum.

Pierwsza warstwa musi również odprowadzać pot od ciała, inaczej dojdzie do ochłodzenia przez wilgoć. Woda odprowadza ciepło 40x szybciej niż powietrze. W związku z tym, im będziemy wilgotniejsi, tym bardziej zmarzniemy.

Przepływ powietrza wiąże się z ochładzaniem przez wiatr, który powoduje, że temperatura wynosi -2 °C, ale odczuwalna to -10 °C. Przed nim ochrania nas ostatnia, wierzchnia warstwa.

Jeśli pomiędzy spodnią i wierzchnią warstwę dodamy jeszcze jedną, uzyskamy izolację, utrzymującą nas w cieple.

  • pierwsza warstwa => odprowadza pot
  • druga warstwa => izoluje
  • trzecia warstwa => chroni przed wiatrem, śniegiem

Pierwsza warstwa - bielizna termoaktywna


W przypadku sportów wytrzymałościowych, zwłaszcza biegówek, wybieraj pierwszą warstwę z syntetyków. Materiały takie jak poliester, poliamid, także w połączeniu z elastenem, są szybkoschnące – nawet bardziej od wełny z merynosów.
Dzięki temu odprowadzą 2 razy więcej potu.

Kiedy na zewnątrz jest wyjątkowo zimno, możemy założyć nawet dwie warstwy – przykładowo kaszulkę termoaktywną, a na nią funkcyjną bluzkę z długim rękawem.

Im bardziej obcisła bielizna, tym lepsza ochrona.

Zobacz ofertę bielizny termoaktywnej

Druhá vrstva je perfektním izolantem.

Druga warstwa – bluza


Druga warstwa, izolacyjna wzmacnia efekty działania bielizny termoaktywnej i odprowadza pot jeszcze dalej od ciała. Dodatkowo nie przepuści zimna.

Sprawdzą się tutaj poliester z elastanem, ale również wełna merino lub polar. Wybieraj bluzę, która zapewni swobodę ruchów.

Jeżeli będzie ci za ciepło, wystarczy zdjąć bluzę, schować ją do plecaka i założyć ponownie, gdy poczujemy zimno.

Wybierz bluzę termoaktywną

Trzecia warstwa – wiatrówka, kamizelka lub kurtka


Wierzchnia warstwa to ukoronowanie naszego stroju. Wystarczająco przepuszcza powietrze, jednocześnie chroniąc przez zimnem.

Najczęściej wybieraną przez narciarzy biegowych trzecią warstwą jest wiatrówka. Zapewni komfort nawet podczas dłuższego zjazdu, a równocześnie nie przegrzejemy się w niej pod górkę. Świetnie sprawdzą się też kurtki membranowe. Przy mniejszych mrozach najlepiej zdecydować się na kamizelkę.

Jeśli wolisz intensywną aktywność, ubierz się podobnie jak na rower lub do biegania. Natomiast kiedy preferujesz spokojną turystykę, sięgnij po cieplejszą kurtkę lub ubierz kilka warstw więcej.

WSKAZÓWKA: Aby nie zamarznąć podczas czekania na znajomych lub w kolejce do schroniska, najlepiej spakować lekką kurtkę puchową. Podczas przerwy można ją szybko założyć, żeby nie szczękać zębami.

Sprawdź wiatrówki i membranowe kurtki

Kalhoty musí odvádět pot i chránit před sněhem, větrem.

Jak wybrać spodnie na biegówki


Wybierając spodnie na biegówki warto zdecydować się na lekkie ocieplenie. Spodnie muszą być wygodne, ochraniać przed śniegiem, zimnem i odprowadzać pot.

 

Przy temperaturach poniżej zera możemy pod spodnie ubrać bieliznę termoaktywną.

Wybierz spodnie na biegówki