Smarowanie nart biegowych krok po kroku. Jak nasmarować biegówki jak profesjonalista?

W bieganiu na nartach nie chodzi tylko o odpowiednią technikę jazdy. Aby narty biegowe zapewniały nam wygodną jazdę z górki i pod górkę, należy je odpowiednio nasmarować. Dzięki odpowiedniemu nasmarowaniu nart biegowych nie dochodzi do utrudnień przy poślizgu i przyczepiania się śniegu. Jak smarować narty biegowe, jakich smarów użyć, w jakich miejscach i ile warstw nałożyć? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule, poświęconym smarowaniu nart biegowych. 

 

Najpopularniejsze smary do nart biegowych

Czego dowiesz się z tego artykułu?
Jak smarować narty biegowe krok po kroku

 

  1. Dlaczego smarowanie nart biegowych jest istotne
  2. Wyjątki, kiedy nie potrzebujemy smarów odbiciowych
  3. Gdzie nakładać smary odbiciowe
  4. Jak smarować narty biegowe twardymi woskami
  5. Jak smarować narty biegowe klistrami
  6. Smary bazowe do nart biegowych
  7. Co robić, kiedy nie mamy żelazka do nart biegowych
  8. Czym kierować się przy wyborze smarów odbiciowych
  9. Podstawowe kolory smarów odbiciowych
  10. Woski ślizgowe na narty biegowe
  11. Jak czyścić narty biegowe ze smaru

 

Dlaczego smarowanie nart biegowych jest istotne?
Smary poślizgowe vs. odbiciowe

 

Żeby narty biegowe odpowiednio jeździły, należy je smarować. Możliwe, że słyszałeś to już wiele razy. No dobrze, ale dlaczego? Czy narty biegowe nie pojadą bez smarów? 

Najpierw krótka informacja o tym, jak działają narty biegowe. Każda narta biegowa posiada ślizg, który dla ułatwienia możemy podzielić na trzy części. Przednia część narty biegowej przy dziobie, środkowa część i tylnia część przy pięcie. Przednią i tylnią część nazywa się strefą poślizgu, ponieważ służą do ślizgania się. Środkowa część narty to strefa komory do smarowania, którą smaruje się smarami odbiciowymi. 

Návlek na špičku boty

Jak to działa przy biegu narciarskim? Naciskamy swoją masą ciała na środkową część i w ten sposób ją obciążamy. Dzięki smarom odbiciowym dochodzi wtedy do zahamowania narty biegowej i do wybicia do przodu. Jeśli nie nałożymy smaru odbiciowego lub zrobimy to nieprawidłowo, narta biegowa będzie się ślizgać i nie dojdzie do wybicia. 

Strefa odbicia, mówiąc ogólnie, służy do zahamowania i umożliwienia narciarzowi ruchu wprzód. O tym, jak określić długość strefy odbicia, przeczytasz w kolejnej części artykułu.

 

Czy istnieją wyjątki, przy których nie potrzebujemy smarów odbiciowych?
Łuska i foka

 

Tak, istnieją. Na strefę odbicia nie trzeba nakładać smarów, kiedy posiadasz narty biegowe z łuską lub narty biegowe skin. W tych obydwu przypadkach narta biegowa posiada w strefie odbicia mechanizm, który zatrzymuje nartę przy odbiciu i w ten sposób spełnia funkcję smaru odbiciowego. 

Narty biegowe z łuską

Návlek na špičku boty

Narty z łuską posiadają w strefie odbicia niewielkie płytki, przypominające z wyglądu rybie łuski. Można spotkać się także z określeniem grip, multigrip czy no wax. Takie płytki zatrzymują nartę przy odbiciu i umożliwiają ruch do przodu bez smarowania nart biegowych.  

Minusem nart biegowych z łuską jest to, że lekko spowalniają podczas zjazdu. Z drugiej strony można je założyć, nie przejmując się nałożeniem smaru odbiciowego. Na narty biegowe z łuską nie nakładamy smaru. Na narty biegowe z łuską stosujemy wyłącznie smary poślizgowe, o których jeszcze będzie mowa. 

Narty biegowe skin

Návlek na špičku boty

Narty biegowe skin to nowoczesne i aktualnie bardzo popularne rozwiązanie, aby uniknąć nakładania smaru na strefę odbicia. W środkowej części narty znajdują się pasy moheru. Chodzi o kawałki materiału, które w dotyku przypominają zwierzęcą sierść i funkcjonują w podobny sposób. Można sobie wyobrazić, że działa to jak przy głaskaniu kota.

Głaskanie z włosem jest łatwe, ale pod włos sierść stawia opór. Pasy moheru umożliwiają swobodny ruch do przodu. Przy zatrzymaniu strefy odbicia pas moheru hamuje i umożliwia efektowne odbicie. Moherowe pasy wytrzymują około 150 dni biegu i tak jak łuski nie wymagają stosowania smarów. W nartach biegowych skin smaruje się tylko strefy ślizgu. To, czy będzie się chciało smarować narty biegowe, najlepiej ustalić przed zakupem biegówek. 

Przeczytaj, jak odpowiednio wybrać narty biegowe

 

Gdzie nakładać smary odbiciowe
Jak sprawdzić długość strefy odbicia

Według podanych powyżej informacji wiemy, że należy nanosić smary odbiciowe na środkową część narty biegowej, czyli na strefę odbicia. Idealna długość strefy odbicia to 50–65 cm, a możemy poprosić o jej zmierzenie. Najlepiej w profesjonalnym serwisie lub od razu w sklepie przy zakupie. Do zmierzenia strefy odbicia potrzeba specjalnego sprzętu. Je długość określa się na podstawie masy narciarza i twardości narty biegowej.

Jeśli chcielibyśmy sami spróbować ustalić długość strefy odbicia i zrobili byśmy to źle, narty biegowe mogłyby źle działać. Jeżeli wyznaczymy zbyta długą strefę odbicia, narta biegowa by się nie ślizgała. Natomiast, jeśli nasze obliczenia okażą się zbytnio krótkie, męczyłby nas każdy ruch, ponieważ narty niedostatecznie by się odbijały. 

Strefa odbicia zazwyczaj znajduje się pod wiązaniem. Im bardziej doświadczony jest narciarz, tym bardziej środek strefy odbicia jest bliżej górnej części wiązania. 

Test z kartką papieru

Jeśli czujesz, że dasz radę, możesz sam wyznaczyć długość strefy odbicia. Pomoże ci w tym kartka papieru. Postaw narty na równej powierzchni i poproś kogoś o pomoc. Na nartach musi stanąć człowiek, który będzie w nich jeździć (ulokowanie odbicia zależy od masy narciarza). Przygotuj kartkę A4 i poproś pomocnika o podsunięcie jej pod nartę.

Spróbuj obciążyć obie narty osobno. Sprawdź, jak rozłoży się nacisk na kartce i zaa pomocą wodoodpornego markera oznacz rozłożenie nacisku na narcie biegowej.

 

Zestawy smarów do nart biegowych

Jak smarować narty biegowe smarem odbiciowym
Smarowane nart biegowych twardymi smarami

 

Już wiemy, jaka jest długość strefy odbicia naszych nart biegowych. Właśnie na tę część będziemy przed biegiem nakładać smary odbiciowe. Możemy korzystać z twardych smarów odbiciowych, jak i klistrów (płynne, najczęściej żelowe smary). Oprócz smaru będziemy potrzebować wyposażenia do smarowania nart. Jak postępować przy smarowaniu nart biegowych twardymi smarami odbiciowymi? 

 

Návlek na špičku boty

1. Najpierw czyścimy nartę biegową ze starego smaru. Korzystamy z cykliny do nart biegowych, którą usuwamy stary smar ze ślizgu. Potem nakładamy na ślizg zmywacz do czyszczenia ślizgu i postępujemy zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj producent zaleca pozostawienie zmywacza na narcie przez 1 do 2 minut, a następnie przetrzeć szmatką lub specjalną ściereczką do czyszczenia nart

 

Návlek na špičku boty

2. Strefę odbicia oznaczamy papierową taśmą klejącą, na przykład taką, jakiej używa się podczas malowania ścian. Bierzemy papier ścierny (o granulacji 100-150) i całą strefę odbicia lekko ścieramy w obydwu kierunkach. Nie naciskamy zbyt mocno. Żeby wygodniej manewrować papierem możemy owinąć nim drewniany klocek. Po zakończeniu dokładnie oczyszczamy strefę odbicia z resztek papieru ściernego. 

 

Návlek na špičku boty

3. Nadszedł czas na smarowanie nart biegowych smarem odbiciowym, który dobieramy w zależności od temperatury i jakości śniegu. O tym, jak dobrać smar według temperatury i rodzaju śniegu, będzie mowa w dalszej części artykułu. Nanosimy twardy smar na całej długości strefy odbicia. Nie pomijamy żadnego miejsca. 

 

Návlek na špičku boty

4. Najpierw na twardy smar używamy żelazka do nart biegowych. Rozgrzewamy go do temperatury 110 stopni. Doładnie prasujemy smar na całej długości strefy odbicia. Zostawiamy go do zaschnięcia, minimalnie na 10 minut

 

Návlek na špičku boty

5. Wyschnięty twardy smar wcieramy. Bierzemy kawałek korku do wcierania smaru i za jego pommocą wyrównujemy. Wtarta korkiem warstwa powinna być prawie niewidoczna. Teraz powtarzamy proces smarowania nart. Nie należy się bać tworzenia warstw, smar można nanosić aż 5 razy. Za każdym razem korzystamy z korka. Lepiej jest tworzyć więcej cienkich warstw niż jedną grubą

 

Návlek na špičku boty

6. Na koniec czyścimy rowek (linia pośrodku narty) z nadmiaru smaru. Najlepiej będzie się nam smarować narty biegowe, jeśli użyjemy imadła do smarowania nart. Wszystko gotowe, możemy wychodzić. W zależności od potrzeby możemy powtórzyć smarowanie nart biegowych bezpośrednio na szlaku. Przed jazdą nie można zapomnieć o usunięciu taśmy klejącej

 

Podczas smarowania nart biegowych można na zewnątrz zmarznąć. Zwłaszcza przy temperaturach poniżej zera docenimy spodnie na narty biegowe. Pod nie można założyć bieliznę funkcjonalną na narty. Tak samo jak przy bieganiu, przy biegu na nartach sprawdza się zasada, że najlepiej ubierać się "na cebulkę". Na koszulkę dobrze ubrać bluzę na narty. Przy temperaturach w okolicy 0 °C wystarczy lekka wiatrówka na narty. Bieganie na nartach wystarczająco nas ogrzeje. 

 

Jak smarować narty biegowe smarem odbiciowym
Smarowanie nart biegowych klistrem (płynny smar)

 

Návlek na špičku boty

Klistry to płynne smary, które stosuje się przy odpowiedniej pogodzie i jakości śniegu, na przykład jeśli śnieg jest zamarzięty, gruboziarnisty, brudny lub stary. Przez swoją kleistość, klistry nie należą do najpopularniejszych smarów. Praca z nimi jest nieco bardziej skomplikowana niż z twardymi smarami, a smarowanie nart biegowych klistrami wymaga praktyki. Przed nałożeniem należy rozgrzać klistr (do formy płynnej). Do tego najlepsza jest suszarka. Z uwagi na kleistość klistru, najlepiej umyć narty biegowe zaraz po biegu, jeszcze zanim włoży się narty biegowe do samochodu. 

Wskazówka z doświadczenia
: Jeśli nie chcesz czyścić nart zaraz po treningu, spróbuj przyczepić na nasmarowane części zwykły papier toaletowy. Przylepi się do klistru i będzie można go wyczyścić w cieple domu. Do tego lepiej ściąga się klister przyczepiony do papieru.

Jeśli zdarzy się, że klistrem pobrudzisz ubrania, wyczyść je ostrożnie za pomocą zmywacza. Potem je wypierz zwracjąc uwagę na jego funkcjonalność i materiał.

Przeczytaj, jak prać bieliznę termoaktywną

 

Jak nasmarować narty biegowe klistrem?

  1. Strefę odbicia czyścimy ze starych smarów. Odgraniczamy ją papierową taśmą klejącą i wycieramy papierem ściernym
  2. Klister rozgrzewamy do stanu płynnego, na przykład za pomocą suszarki, a następnienakrapiając nanosimy równomiernie na strefę odbicia. Można również najpierw nałożyć klister i rozgrzać suszarką na ślizgu. Jeśli klister ścieka, oznacza to, że jest zbytnio nagrzany. 
  3. Klister na ślizgu rozcieramy kciukiem, dłonią lub plastikową szczotką. Staramy się stworzyć równomierną warstwę.
  4. Nanosimy tylko jedną warstwę klistra. Najpierw możemy nałożyć podstawowy smar lub mieszać ze sobą klistry
  5. Na końcu czyścimy wyżłobienia, na przykład. szczotką lub korkiem. Przed jazdą zostawiamy narty biegowe na zewnątrz, aby klister zaschnął i się nie lepił. Usuwamy papierowe paski/strong> i możemy ruszać na stok. 

 

Czemu klistry nie należą do ulubionych?

Klister wystarczająco dobrze się lepi i zwłaszcza początkujący mogą być oblepieni smarem. Do pudełka ze smarami warto zapakować zmywacz smarów do rąk. Niektórzy polecają też zmywanie klistru zwyczajną indoloną. 

 

Smary bazowe 
Podstawowa warstwa bazowa

 

W ostatnich latach w sklepach można spotkać się z tzw. smarami bazowymi, oryginalnie base wax. Chodzi o smary wykorzystywane jako pierwsza warstwa pod warstwą twardych smarów lub klistrów. Smary bazowe spajają ślizg narty biegowej z twardym smarem. Oprócz tego, że smary bazowe oszczędzają czas nakładania jednej warstwy smarowania nart biegowych, zapewniają też dłuższy czas wytrzymałości smarów.

Smary bazowe nadają się na zawody lub na całodniowy pobyt na szlaku, kiedy chcemy uniknąć smarowania nart biegowych na stoku. Smarów bazowych można używać w stałej i płynnej konsystencji. 

Jeśli będziesz smarować narty biegowe na szlaku, na pewno zmarzniesz. Przydadzą ci się porządne rękawiczki na narty. Doradzimy ci, jak wybrać odpowiednie rękawiczki, które utrzymają ciepło na szlaku. 

Jak wybrać zimowe rękawiczki

 

 

Jak smarować narty smarem bazowym?

Návlek na špičku boty

Najpierw ze ślizgu usuwamy stary smar do nart biegowych. Strefę odbicia oznaczamy paskami papierowej taśmy klejącej, ścieramy papierem ściernym. Następnie na czysty ślizg nakładamy warstwę smaru bazowego.

Prasujemy w temperatuże 110 stopni. Zostawiamy na 10 do 15 minut. Zostawiamy do schłodzenia i wcieramy smar korkiem. Ślizg powinien być gładki. Teraz narta jest przygotowana na nałożenie kolejnej warstwy twardego smaru lub klistru, który nakładamy znanym nam już sposobem.

 

Co zrobić, kiedy nie mamy żelazka do nart biegowych?

W instrukcji, jak smarować narty biegowe smarami odbiciowymi, informujemy, że warstwę smaru bazowego lub twardego smaru należy zawsze roztopić żelazkiem. Co zrobić, jeśli jeździmy rzadko i nie posiadamy żelazka do nart biegowych i nie czujemy potrzeby, żeby w nie inwestować? Albo w górach nie mamy dostępu do prądu, żeby podłączyć do niego żelazko? 

Żelazko do nart biegowych ma swoje plusy, umożliwia łatwe smarowanie biegówek. Da się też bez niego. Jeśli go nie mamy, wystarczy dokładnie wetrzeć smar korkiem, żeby utworzyć gładką warstwę. 

 

Żelazka do smarów

Jak i według akich kategorii wybrać smar odbiciowy?
Jakość śniegu i temperatura 

 

Návlek na špičku boty

Smary do nart biegoych oznacza się według barwy. Nie po to, aby kolor smaru pasował do nart, ale żeby łatwo rozróżnić, jaki smar do nart biegowych wybrać. Smar do nart biegowych wyiera się według temperatury śniegu i powietrza. Mówiąc prosto jakość śniegu dzilimy na dwa typy. Pierwszy to świeży śnieg, który może mieć formę puchu lub być lekko zamrznięty. Drugi rodzaj to stary śnieg, ziarnisty lub bardzo mokry śnieg. 

Temperaturę łatwo sprawdzić zerknięciem na termometr. W zasadzie rozróżniamy temperatury powyżej 0 °C, temperatury około 0 °C, temperatury do mínus 10 °C i temperatury do mínus 20 °C. Według temperatury i jakości śniegu wybieramy odpowiedni smar.

 

5 podstawowych kolorów smarów odbiciowych
Niebieski, czerwony czy zielony?

 

ŻÓŁTY SMAR DO NART BIEGOWYCH – Żółty kolor wosku nadaje się na ciepłą jesień w temperaturach powyżej 0 °C. Żółty smar może czasem przenikać się z czerwonym. Niektórzy producenci tworzą zółto-czerwone smary do nart biegowych odpowiednie na temperatury powyżej zera. 

CZERWONY SMAR DO NART BIEGOWYCH – Czerwony smar należy do podstawowych smarów do nart biegowych a  nadaje się na temperatury w okolicach 0 °C lub trochę poniżej zera. Tempreratura w okolicach 0 °C to najbardziej problematyczna temperatura dla biegacza. To dlatego, że wtedy śnieg zaczyna topnieć i bardzo trudno dobrać odpowiedni smar. 

FIOLETOWY SMAR DO NART BIEGOWYCH – Fioletowy smar do nart biegowych nadaje się na temperatury lekko poniżej zera. Czasem można wymieniać go z niebieskim smarem.

NIEBIESKI SMAR DO NART BIEGOWYCH – Niebieski smar do nart biegowych tak jak czerwony smar to podstawowe wyposażenie każdego biegacza, który smaruje narty biegowe. Stosuje się go przy temperaturach minusowych mniej więcej od –7 °C do –10 °C, w zależności od producenta. Do ulubionych smarów należy smar niebieski extra

ZIELONY SMAR DO NART BIEGOWYCH – Sięgnij po zielony smar, jeśli temperatura sięga poniżej –10 °C

 

Klistry do nart biegowych oznacza się kolorystycznie podobnie do twardych smarów. Najlepiej kupić smary od jednego producenta i kierować się opracowaną przez niego tabelą.

Jesli zaczynasz swoją przygodę ze smarowaniem nart biegowych, najpierw kup twardy czerwony smar i podstawowy twardy niebieski smar. Czerwony smar stosuj przy temperaturze powyżej zera, a niebieski poniżej.

 

Smary ślizgowe do nart biegowych
Jak i gdzie je nakładać

 

Smary ślizgowe do nart biegowych nakłąda się na przednią i tylnią część ślizgu. Smary ślizgowe stosuje się, ponieważ ślizg ma tendencję do wysychania. Dlatego lepiej je natłuszczyć, aby dłużej jechała bez trudu. 

Rozróżniamy kilka typów smarów ślizgowych. Jednym z nich jest zwykła parafina, którą nakładamy korzystając z żelazka. Kolejny rodzaj to smar ślizgowy w sprayu, którym w prosty sposób pryska się ślizg. Istnieją również smary ślizgowe w tubce lub w paście, którą naciera się na ślizg. 

Návlek na špičku boty

Jeśli korzystamy z żelazka do smarów, najłatwiej korzystać z twardej parafiny i podczas prasowania smarów odbiciowych prasować równocześnie parafinę. Jeśli nie posiadamy żelazka do smarów i wcieramy smar tylko korkiem, najlepiej kupić smar ślizgowy w spreyu lub tubie, który wcieramy korkiem. Parafinę należy nakłądać po przejechaniu 50 kilometrów lub jeśli czarny grafitowy ślizg zacznie zmieniać kolor na biały. To oznacza, że wysycha. Wysuszony ślizg należy natłuszczyć jak najszybciej.  

 

Parafinę można nakładać na dwa różne sposoby

Albo nakrapiamy nią ślizg lub go nacieramy. W obydwu przypadkach parafina nie może dostać się do strefy odbicia, ponieważ nie utrzymałby się wtedy smar odbiciowy. Nakrapiamy górę żelazka parafiną i nachylamy je na ślizgiem. Jak tylko parafina się rozpuści, spływa z rogu bezpośrednio na slizg. Powstałe krople rozcieramy żelazkiem pomałym ruchem.

Drugi sposób jest taki, że bierzemy parafinę do ręki, żelazko do drugiej i dotykamy parafiną ciepłej części żelazka. Przesuwamy go nad nartą i nanosimy podobnie jak twarde smary. Na narcie pozostaje cienka nienasmarowana warstwa parafiny, która trzeba sprasować. Ustawiamy temperaturę zalecaną przez producenta na opakowaniu.

Po nasmarowaniu pozostawiamy ślizg na 10 minut , aby się ochłodziła. Potem należy usunąć parafinę z narty. I to przed biegiem. Bierzemy cyklinę i ściągamy niewsiąkniętą parafinę.

Aby narta idealnie się ślizgała, ślizg musi być czysty i świecący. Do czyszczenia nart biegowych można używać nylonowych, metalowych lub obrotowych szczotek z różną gęstością włosków i o różnej wielkości. Im większa jest powierzchnia szczotki, tym dokładniejsza praca. Szczotki zapewniają lepsze usunięcie resztek parafiny.

Jedno ostrzeżenie na koniec: Parafiny ani ślizgu nie można przegrzać. Rozpoznasz, czy parafina jest zbyt rozgrzana, jeśli unosi się z niej dym.

 

Jak czyścić narty biegowe z wosku
Za pomocą cykliny i zmywaczy

 

Aby moć nasmarować narty biegowe ponownie, należy pozbyć się starego smaru ze ślizgu. Najlepiej zrobić to od razu po treningu. Im dłużej smar będzie zasychał, tym trudniej będzie go później usunąć Do tego, jeśli stosujesz klistry i nie zmyjesz ich ze ślizgu, może pobrudzić pokrowiec na narty, auto itp. 

Návlek na špičku boty

W takim razie jak czyścić ślizg nart biegowych? Najpierw należy usunąć stary smar ze ślizgu przy pomocy cykliny. Wykonuj ruchy w jednym kierunku, dopóki ślizg nie będzie czysty. Potem nanieś na strefę odbicia zmywacz, pozostaw go na 1 minutę i zetrzyj. Strefę ślizgu oczyść specjalnym zmywaczemdo nich przeznaczonym. 

 

 

 

Nie tylko podczas czyszczenia nart biegowych, ale też podczas biegu możesz porządnie się zmęczyć. Przeczytaj, co jeść, aby mieć wystarczający zapas energii nawet na 50-cio kilometrowej trasie na nartach biegowych.

Zapotrzebowanie kaloryczne u sportowców

 

Blog Rogelli
Dla radości z ruchu

 

Każdego miesiąca przygotowywujemy dla ciebie ciekawe artykuły z dziedziny cyklistyki, biegania i biegu narciarskiego. Przykładowo, jeśli lubisz jeździć na rowerze, przeczytaj artykuł o tym, jak wybrać kurtkę na rower

Jak zacząć biegać Jak wybrać kurtkę na rower 

Pozostałe artykuły