Pranie bielizny termoaktywnej tak, aby jej nie zniszczyć

Jeśli jesteś jednym z aktywnych sportowców, na pewno twoja szafa jest przepełniona outdoorowymi ciuchami. Wchłniają pot, odprowadzają wodę i bardzo pomagają podczas uprawiania sportu. Ale jak dbać o bieliznę termoaktywną, żeby nie zniszczyć go nadmierną lub niedostateczną opieką? Jak często prać,  jakich środków używać i jak suszyć? Sprawdziliśmy za ciebie.

 

Czego dowiesz się w naszym artykule?
... od razu przejdź do tematu, który cię interesuje

 

Czym jest bielizna termoaktywna?
I dlaczego jest tak lubiana przez sportowców?

Bielizna termoaktywna może odprowadzać pot, szybko schnie, jest lekka, wytrzymała i świetnie leży. Jeśli spocimy się podczas sportu, specjalny materiał odprowadzi pot z ciała, a my nie będziemy mokrzy. Wygodne, prawda? Z tego powodu większość ludzi uprawiających sport sięga po bieliznę termoaktywną, a nie po bawełnę tak jak kiedyś.

Materiały najczęściej wybierane do produkcji bielizny termoaktywnej

Bieliznę termoaktywną produkuje się najczęściej z sztucznych materiałów (poliester, poliamid, polipropylen) lub z naturalnych materiałów (wełna merino, bambus), czasami też z mieszanki tych materiałów(np. wełna merino i poliamid). Bielizna termoaktywna może się też różnić grubością materiału. Aktualnie dzieli się ją na dwie kategorie: ta o niższej gramaturze i ta o wyższej gramaturze. Niższą gramaturę wybierz wiosną i latem, a po wyższą sięgnij zimą oraz jesienią.

Do bielizny termoaktywnej zaliczamy jakiekolwiek podstawowe i średnie warstwy ubioru, które są w bezpośrednim kontakcie ze skórą podczas noszenia. Może to być bielizna funkcjonalna, bielizna, bluzy do biegania, skarpetki, funkcjonalne t-shirty, sportowe podkoszulki, damskie leginsy. Ponieważ odzież ta ma bezpośredni kontakt ze skórą, wchłania i odprowadza pot. Potwierdza to zapach ubrania po aktywności fizycznej.


Przypomnij sobie, jak nieprzyjemny zapach ma bielizna ze sztucznego materiału po całym dniu. Dlatego o bieliznę termoaktywną trzeba bardzo dbać i często ją prać lub wietrzyć. Jak? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Bielizna termoaktywna ogrzewa nas w zimie i chłodzi latem.

Bielizna termoaktywna vs. odzież termoaktywna
... lub jak odnaleźć się w świecie e-shopów

Oprócz nazwy bielizna termoaktywna możesz też często spotkać się z określeniem odzież termoaktywna. Czasami tych terminów używa się zamiennie, ale tak naprawdę bielizna termoaktywna to podstawowa dolna warstwa, którą zakłądamy, a odzież termoaktywna to dobrowolna warstwa, którą nosimu (np. kurtka rowerowa, spodnie do biegania, bluza na narty).

Osobną kategorię stanowi odzież z membraną albo nawet GORE-TEX. Chodzi o ubrania sportowe z wodoodporną membraną, której przepuszczalność jest lepsza niż ta słupa wody. Odzież membranową lub buty należy regularnie impregnować.

Dowiedz się więcej o słupie wody
 

Z jakich materiałów produkuje się bieliznę termoaktywną?
Czy wiesz, na co wydajesz pieniądze?

Bieliznę termoaktywną produkuje się z z wielu różnych materiałów. W przypadku naturalnych materiałów producenci stosują wełnę merino lub włókno z bambusa. Sztuczne skłądniki to poliamid, poliester i polipropylen. Podstawą przy ich produkcji jest ropa.

Bieliznę termoaktywną wykonaną ze sztucznych materiałów można już kupić za kilkadziesiąt złotych, ale za to w tę zrobioną z naturalnych trzeba zainwestować więcej. Dla porównania: podstawowy damski podkoszulek znajdziesz w sklepach już za 30 zł, ale ten sam produkt wyprodukowany w 100% z wełny merino kosztuje  już 5 razy więcej.

Bielizna termoaktywna ze sztucznych materiałów nadaje się dla rowerzystów, biegaczy i narciarzy. Natomiast latem bardziej docenisz koszulkę z nienaturalnych włókien,  zimą ucieszy cię koszulka z wełny merino, ponieważ bardziej cię ogrzeje.

Czym jest wełna merino?

Merino produkuje się z owczej wełny z Australii i Nowej Zelandii. Z racji, że chodzi o wyjątkowy materiał, należy liczyć się z większą ceną. Za termoaktywny podkoszulek damski z długim rękawem płaci się ponad 250 zł. Jeśli planujesz uzupełnić swoją garderobę o odzież wykonaną z wełny merino, radzimy poczekać na wyprzedaże.
 

 

Koszulki z wełny merino

 

Jak prać bieliznę termoaktywną?
8 najlepszych porad dotyczących prania bielizny termoaktywnej

Pranie bielizny termoaktywne to czarna magia. Ile i jakiego użyć proszku? Czy można zastosować płyn zmiękczający? Można prać razem ubrania o różnych kolorach? Pewnie sam masz w głowie jeszcze kilka pytań o pranie bielizny termoaktywnej. Skorzystaj z naszych ośmiu porad, a nie zbłądzisz.
 

1. Zawsze czytaj metki

Naprawdę zawsze, bunt się nie opłaca. Nie warto kupować koszulki z wełny merino za 300 zł a potem załamywać rękę nad zmniejszonym rozmiarem lub zniszczonym materiałem. Dlatego przed każdym praniem należy przeczytać matkę, która poradzi, w ilu stopniach prać i jak. Nie rozumiesz  symbolów prani? Przeczytaj nasz artykuł, dotyczący tego tematu. 

Chcę wiedzieć, co oznaczają symbole prania 
 

Nie obcinaj metek z bielizny termoaktywnej

Nie tylko nie będziesz wtedy wiedzieć, jak odpowiednio prać, ale w dodatku przy ewentualnej reklamacji pojawią się problemy.
 

2.  Zapinaj zamki i obracaj ubrania na lewą stronę

Przed praniem zawsze obracaj bieliznę termiczną na drugą stronę, zapnij wszystkie zamki i wyciągnij rzeczy z kieszeni. Dlaczego? Zachowasz i unikniesz deformacji odzieży. A po co wyciągać rzeczy z kieszeni? Pewnie wiesz, ile może zdziałać jedna zapomniana chosteczka. No więc tak.


3. Najpierw przepierz ubrudzone pranie

Właśnie wróciłeś zeSpartan Race, gdzie w błocie musiałeś przeskakiwać przeszkody? Wtedy musisz najpierw przeprać mocno zabrudzone ubrania. W wiaderku letniej wody rozpuść proszek do prania i zamocz ubrania przynajmniej na godzinę. Potem wyciśnij je w rękach. Dopiero teraz możesz wrzucić bieliznę termoaktywną do jednej pralki z resztą odzieży. 



 

4. Korzystaj z programów prania

Dzisiejsze pralki mają wiele  programów prania. Sprawdź, czy twoja pralka ma program do prania odzieży sportowej lub do prania delikatnych tkanin. Jeśli tak, temperatura będzie taka jak ta na metce, więc nie musisz się martwić. Następnym razem będziesz wiedzieć, jaki program wybrać, a dzięki temu oszczędzić czas i pieniądze. 

 

Czy do prania bielizny termoaktywnej mogę używać płynu zmiękczającego?

Nigdy nie używaj płynu zmiękczającego do bielizny termoaktywnej. Mógły spowodować zniszczenie struktur włókien i zmniejszyć funkcjonalność materiału. W dodatku płyn zmiękczający pozostaje na włóknach  jeszcze około 4 cykle, zanim zostanie całkowicie usunięty. 

 

5. Wybieraj niskie prędkość wirowania i temperaturę

Jeśli pierzesz delikatną bieliznę termoaktywną, wybieraj słabsze wirowanie o częstotliwości 600 albo 800 obrotów na minutę. dłuższe wirowanie mogłoby uszkodzić włókna. Bieliznę termoaktywną pierze się zazwyczaj w temperaturze 30–40 stopni Celsjusza. Lepszym rozwiązaniem jest wybór mniejszego wirowania i dłuższe suszenie, dobrze jeszcze przed powieszeniem delikatnie wykręcić. 

Wysoka temperatura zabija bakterie, ale może też zniszczyć włókna.


6. Nie wypełniaj pralki po brzegi

Zostaw wolną przestrzeń tak, aby pranie mogło porządnie się odmoczyć, Wypełnij ją w ½ a maksymalnie ¾. Dzięki temu do pralki dostanie się więcej wody, a pranie lepiej odwiruje. 

 


 

7. Mieszanie kolorów zazwyczaj nie uszkodzi odzieży

Zazwyczaj w przypadku bielizny termoaktywnej wykonanej ze sztucznych materiałów mieszanie kolorowej i ciemnej odzieży nie stanowi problemu. Sztuczne materiały zazwyczaj nie zabarwiają. należy zachować ostrożność jedynie w przypadku białej bielizny termoaktywnej. Lepiej prać ją osobno. Jeżeli zawsze masz mnóstwo brudnej bielizny termoaktywnej, sortuj ją chociaż na kolory i czarne


8. Używaj płynów do płukania

Zawsze kupuj środki przeznaczone do prania bielizny termoaktywnej. Łatwo zdobędziesz je przez internet lub w supermarketach. Do prania odzieży ze sztucznych materiałów wystarczy zwykły płyn, do produktów z wełny merino należy dokupić specjalny środek.

 

 

 

 

 

Jeżeli korzystasz z antyperspirantu, uważaj na zabarwienia pod pachami.
 

Jak często prać bieliznę termoaktywną?
Sztuczne vs. naturalne materiały

Sztuczne materiały należy prać częściej niż te naturalne. Jeżeli podczas biegu miełeś na sobie odzież ze sztucznych materiałów, możesz od razu ją wyprać. Bakterie nie będą się mnożyć i odzież nie będzie brzydko pachnieć.

W przypadku odzieży ze sztucznych materiałów nie wystarczy samo wyschnięcie z potu. Wręcz przeciwnie na długo pozostawiony pot i sole mogą uszkodzić odzież termoaktywną. Dlatego bieliznę termoaktywną należy prać tak często, jak często się ją używa. Męski pot może być agresywniejszy niż damski. Tak samo jest w przypadku, kiedy trenujesz dwa razy dziennie, niż gdy chodzisz pobiegać tylko w soboty. 

W przypadku naturalnych materiałów sprawa wygląda trochę inaczej. Z praniem odzieży z naturalnych materiałów nie należy przesadzać. Po wysiłku wystarczy zostawić ją na noc i przewietrzyć. Zapach powinien zniknąć. Co jakiś czas możesz przeprać wełnę merino. Wszystko zależy od częstotliwości, z jaką używasz tej odzieży. Gdy tylko nawet po przepraniu pozostaje intensywny zapach albo materiał jest zabrudzony, wrzuć go do pralki. Pot i brud mogłyby pozostać na tkaninie. 


Jak prać merino?

...i jak prać wełnę?

Przed wypraniem bielizny z merino zawsze najpierw obróć ją na lewą stronę i zapnij zamki. Wybierz program do prania delikatnych tkanin i przestrzegaj wskazówek na metce. Nie używaj płynu do zmiękczania i zawsze korzystaj z płynu do prania wełny merino. Pierz w niższych temperaturach, ponieważ wełna posiada tendencję do kurczenia się. Nie stosuj płynów zmiękczających ani wybielaczy. Pranie susz na świeżym powietrzu. Bieliznę z merino zawsze wkładaj do szay suchą i uważaj na mole. Jeżeli nie chcesz wkładać bielizny termoaktywnej z wełny merino do pralki, możesz zawsze przeprać ją ręcznie. Ale oczywiście korzystając z płynu do prania merino.
 

 

 

 

Grangers Merino Wash żel do prania 300 ml można kupić w w polskich sklepach internetowych. Porównaj ceny >>

 

Co sprawdziło się w moim przypadku przy praniu bielizny termoaktywnej?

Jak piorę bieliznę termoaktywną ze sztucznych materiałów

W mojej szaie jest wiele odzieży sportowej. Do biegania czy na rower zazwyczaj wybieram ubrania ze sztucznych materiałów (leginsy, koszulki, lekkie kurtki). Do prania bielizny termoaktywnej stosuję zazwyczaj środek do prania odzieży sportowej i piorę w temperaturze 30 stopni przez około 45 minut (program do prania odzieży sportowej) tak często, jak tylko potrzeba. Zazwyczaj wtedy, kiedy zbierze mi się wystarczająco odzieży, żeby wypełnić pralkę. 

Jak piorę bieliznę termoaktywną z wełny merino

Na całodniowe wycieczki w góry czy na narty chętniej zakładam bieliznę termoaktywną z wełny merino. Ponieważ ostatnio za piękny zestaw z wełny marino zapłaciłam niedawno w sklepie 500 zł, bardzo o niego dbam. Zawsze po użyciu wietrzę merino na świeżym powietrzu i piorę po mniej więcej piątym założeniu lub jak tylko pojawia się brzydki zapach. Merino zawsze piorę ręcznie. Korzystając ze środka przeznaczonego o prania merino. Mam złe doświadczenia z pralką. Ponieważ korzystałam z programu do prania delikatnych tkanin, miałam wrażenie, że wókna są trochę zmierzwione, a tego nie chciałam. 
 

Jak suszyć bieliznę termoaktywną?
Unikaj suszarek elektrycznych

  • Nigdy nie susz bielizny w suszarce, jdelikatne włókna mogłyby się potargać i stracić swoje właściwości.
  • Bieliznę susz na sznurze w domu albo na zewnątrz.
  • Jeśli chcesz uniknąć odgnieceń, nie używaj klamerek. Jeśli nie masz takiej możliwości, spinaj nimi szwy lub inne mało widoczne miesca.
  • Uważaj na drewniane klamerki. Mogą zabarwiać.
  • Zewnętrzną część odzieży susz na okrągłym wieszaku z zaokrąglonymi ramionami.
  • Bielizny nie susz bezpośrednio na słońcu, kolory mogłyby wyblaknąć.
  • Po wysuszeniu nie prasuj bielizny. Jeśli jest pomięta, lepiej ją wywiesić na wieszaku.


 

Jak prać bieliznę termoaktywną, kiedy jesteś na wakacjach?
... i nie możesz skorzystać z pralki?

Jeśli potrzebujesz wybrać bieliznę i nie możesz skorzystać z pralki, ani pralni, pomogą stare dobre ręce. Skorzystaj z żelu do prania odzieży sportowej i rozpuść kilka kropel w wodzie, najlepiej w wiaderku lub wannie. Włóż bieliznę termoaktywną do wody i mocz przez przynajmniej 30 minut.

Potem dwa razy zamocz i przepłukaj najpierw w ciepłej, potem chłodnej wodzie. Bardzo delikatnie wykręć nadmiar wody, ale nie rób tego w agresywny sposób. Potem powieś ubrania na sznurze i wysusz je. Nadmiar wody możesz też wytrzeć w ręczniku.

 

Jak przedłużyć trwałość ubrań?

Bielizna termoaktywna nie jest tania. Im ostrożniej będziesz się z nią obchodzić, tym dłużej będzie ci służyć. Zapamiętaj kilka wskazówek, najlepiej je wydrukuj i powieś na lodówce albo tematycznie na pralce :)
 

  • Wybieraj temperaturę prania na podstawie metki.
  • Pierz ubrania odwrócone na lewą stronę i zawsze zapinaj wszystkie zamki.
  • Przed praniem opróżnij kieszenie.
  • Nigdy nie używaj płynów zmiękczających.
  • Korzystaj z płynów przeznaczonych do prania bielizny termoaktywnej.
  • Nie susz prania bezpośrednio na słońcu. Kolory mogą wyblaknąć.
  • Nie uprawiaj sportu tylko w jednym zestawie. Posiadaj więcej kompletów.
  • Nie pozwól bieliźnie termoaktywnej długo zaśmierdzieć. Pierz i wietrz ją tak często, jak potrzebujesz.
  • Pamiętaj, że pranie z wełny merino wystarczy wietrzyć i prać raz na jakiś czas.
  • Mocno zabrudzone ubrania zawsze przepierz.
  • Nie używaj suszarki elektrycznej i nie prasuj ubrań.
  • Korzystaj z programów do prania odzieży sportowej.
  • Nie wypełniaj pralki aż po brzegi, żeby zachować przestrzeń do wirowania. 


Masz własne sprawdzone wskazówki co do tego, jak prać bieliznę termoaktywną? Napisz do nas

Pozostałe artykuły