Jak wybrać spodnie rowerowe na zimę?

Miejsca wyjątkowo wrażliwe na przeziębienie.

Intymne części ciała i kolana są wyjątkowo wrażliwe na przeziębienie. Ważne jest sobie uświadomić, jak jest to w Twoim przypadku. Poznać swoje ciało. Mówiąc prościej zawodowy kolarz będzie potrzebował lżejsze i lepiej oddychające spodnie. Turysta potrzebuje mieć poczucie ochrony przed zimnem, które znajdzie w membranowym modelu spodnie. Wariantów jest jednak więcej, polecamy najpierw przeczytać o tym, jak wybrać odzież na rower.

Szelki. Tak czy nie?

Do czego służą szelki przy spodniach na rower? Głównym powodem jest optymalne przyleganie wkładki rowerowej do ciała. Szelki pomagają utrzymać spodnie w odpowiedniej pozycji.
Możesz wybrać jednej z modeli z oddychającymi szelkami z siateczki. Jeżeli masz problemy z plecami lub chcesz mieć lepiej ogrzewane plecy, wybierz szelki z możliwością ogrzewania od wewnątrz. Lubisz jeść i masz brzuszek? Będziesz czuł się lepiej w spodniach bez szelek. W takim wypadku porodzimy rozważyć także spodnie do biegania w kombinacji z bokserkami na rower.

Suwak czy pasek pod podeszwą?

Nogawki są zakończone albo suwakiem z antypoślizgowym ściągaczem, albo z regulowanym paskiem zakładanym pod podeszwę buta. Suwak ułatwia wkładanie, natomiast nogawki z paskiem nie mają suwaka, który niektórym może przeszkadzać. Decyzja należy do Ciebie.

W czasie niskich temperatur membrana softshell w przedniej części.

Turystom i kolarzą nie lubiącym mrozów polecamy spodnie z membranowym materiałem w przedniej części. Chroni on przed największym naporem wiatru i zimno od przodu. Tylnia część z elastycznego materiału umożliwia naturalne "oddychanie". Więcej o oddychaniu ubrań znajdziesz w artykule: Czy oddychalność odzieży kolarskiej jest ważna?

Jakość wkładek rowerowych i elastyczność spodni

Wraz z rosnącą ceną spodni rośnie również ich wartość użytkowa. Elastyczniejszy materiał docenią wyczynowi kolarze, a wysokiej jakości wkładka rowerowa umożliwi im spędzić długie godziny na siodełku w komforcie.

Bezpieczeństwo

Jeżeli poruszasz się w ruchu ulicznym, warto, abyś pomyślał o Twojej widoczności. Stosuj spodnie o wyrazistych kolorach, takich jak fluorescencyjny żółty, pomarańczowy albo różowy. Wyoskiej jakości spodnie kolarskie w ciemniejszy barwach są wyposażone w elementy odblaskowe albo punktowe nadruki na całej powierzchni, które odbiją światło nadjeżdżającego auta.

Jak komponować kolejne warstwy ubrań?

1. Uniwersalne warianty na rower, narty i do biegania
Jeżeli chcesz iść na rower, podstawę stanowią bokserki z wkładką kolarską, na które następnie należy włożyć elastyczne i ogrzewające spodnie do biegania.
Jeżeli chcesz iść na narty lub biegać, zmień bokserki na funckjonalną bieliznę bez wkładki.

2. Specjalne warianty kolarskie
Spodnie kolarskie z wkładką. W zależności od sytuacji wybierz model z membraną lub model elastyczny z wysokiej jakości wkładką.
3. Wariant ekonomiczny
Zastosuj spodenki z wkładką ,a następnie włóż na nie elastyczne spodnie do biegania. Jeżeli jest Ci zimno, możesz wykorzystać bieliznę termiczną jako międzywarstwę.
Jest to wariant najkorzystniejszy cenowo, ale za cenę ograniczonej możliwości ruchu.

 

Przeczytałeś nasze porady i dalej nie jesteś pewien, co wybrać?
Napisz do nas na info@rogelli.pl, a my chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiednią odzież dla Ciebie. 

Rogelli.pl – już od 40 lat Twój specjalista od odzieży na rower i do biegania.

 

Pozostałe artykuły